Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Marie-kex har ett glykemiskt index på 60, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 46 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas Marie-kex över genomsnittet i glykemiskt index.
Marie-kex är lämplig i måttliga mängder för personer som övervakar blodsockernivåerna.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 430 kcal |
| Kolhydrater | 77g |
| Socker (totalt) | 22g |
| Naturligt | 2.0g |
| Tillsatt | 20g |
| Fiber | 2g |
| Löslig | 0.6g |
| Olöslig | 1.4g |
| Protein | 7g |
| Fett | 10g |
| Mättat | 4g |
| Omättat | 6g |
| Natrium | 350mg |
Marie-kex har ett glykemiskt index på 60, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 46 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Marie-kex har ett måttligt glykemiskt index (60). Personer med insulinresistens kan konsumera det i måttliga mängder.
Marie-kex har en glykemisk belastning på 46 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →