Logi · Insuliiniresistenssin hallinta
Logi skannaa ateriat, laskee glykemisen kuorman reaaliajassa ja näyttää tarkalleen, miten jokainen ainesosa vaikuttaa verensokeriin.
Aloita ilmaiseksi →
Keitetty peruna glykeminen indeksi on 78, mikä luokittelee sen korkea GI-ruoaksi. Glykemisellä kuormalla 15 per 100g sillä on kohtalainen vaikutus verensokeriin.
Verrattuna muihin vegetables, Keitetty peruna sijoittuu korkeimpien joukossa glykemisessä indeksissä.
Keitetty peruna voi aiheuttaa nopeita verensokeripiikit ja sitä tulisi syödä pieninä annoksina.
Miksi tämä pistemäärä?
| Kalorit | 87 kcal |
| Hiilihydraatit | 20.1g |
| Sokerit (yhteensä) | 0.9g |
| Luonnolliset | 0.9g |
| Lisätyt | 0g |
| Kuitu | 1.8g |
| Liukoinen | 0.5g |
| Liukenematon | 1.3g |
| Proteiini | 1.9g |
| Rasva | 0.1g |
| Tyydyttyneet | 0.03g |
| Tyydyttymättömät | 0.01g |
| Natrium | 6mg |
Keitetty peruna glykeminen indeksi on 78, mikä luokittelee sen korkea GI-ruoaksi. Glykemisellä kuormalla 15 per 100g sillä on kohtalainen vaikutus verensokeriin.
Keitetty peruna glykeminen indeksi on korkea (78). Insuliiniresistenssiä sairastavien tulisi rajoittaa sen kulutusta.
Keitetty peruna glykeminen kuorma on 15 per 100g, mikä osoittaa kohtalainen vaikutuksen verensokeritasoihin.
Logi · Insuliiniresistenssin hallinta
Logi skannaa ateriat, laskee glykemisen kuorman reaaliajassa ja näyttää tarkalleen, miten jokainen ainesosa vaikuttaa verensokeriin.
Aloita ilmaiseksi →