Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Rosa mjöl har ett glykemiskt index på 70, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 50 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas Rosa mjöl bland de högsta i glykemiskt index.
Rosa mjöl kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 350 kcal |
| Kolhydrater | 72g |
| Socker (totalt) | 1g |
| Naturligt | 1.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 3g |
| Löslig | 0.9g |
| Olöslig | 2.1g |
| Protein | 10g |
| Fett | 1.5g |
| Mättat | 0.3g |
| Omättat | 1.2g |
| Natrium | 2mg |
Rosa mjöl har ett glykemiskt index på 70, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 50 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Rosa mjöl har ett högt glykemiskt index (70). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
Rosa mjöl har en glykemisk belastning på 50 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →