Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Nuseln Pasta har ett glykemiskt index på 50, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 38 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas Nuseln Pasta bland de lägsta i glykemiskt index.
Nuseln Pasta är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 370 kcal |
| Kolhydrater | 75g |
| Socker (totalt) | 2.7g |
| Naturligt | 2.7g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 2.5g |
| Löslig | 0.8g |
| Olöslig | 1.8g |
| Protein | 12g |
| Fett | 1.5g |
| Mättat | 0.3g |
| Omättat | 1.2g |
| Natrium | 5mg |
Nuseln Pasta har ett glykemiskt index på 50, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 38 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Nuseln Pasta har ett lågt glykemiskt index (50), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Nuseln Pasta har en glykemisk belastning på 38 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →