Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Marias kakor har ett glykemiskt index på 70, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 53 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas Marias kakor bland de högsta i glykemiskt index.
Marias kakor kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 430 kcal |
| Kolhydrater | 75g |
| Socker (totalt) | 22g |
| Naturligt | 4.0g |
| Tillsatt | 18g |
| Fiber | 2.5g |
| Löslig | 0.8g |
| Olöslig | 1.8g |
| Protein | 6g |
| Fett | 11g |
| Mättat | 4.5g |
| Omättat | 6g |
| Natrium | 350mg |
Marias kakor har ett glykemiskt index på 70, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 53 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Marias kakor har ett högt glykemiskt index (70). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
Marias kakor har en glykemisk belastning på 53 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →