Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Maltanki dessertchoklad har ett glykemiskt index på 40, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 22 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas Maltanki dessertchoklad bland de lägsta i glykemiskt index.
Maltanki dessertchoklad är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 520 kcal |
| Kolhydrater | 55g |
| Socker (totalt) | 48g |
| Naturligt | 3.0g |
| Tillsatt | 45g |
| Fiber | 7g |
| Löslig | 2.1g |
| Olöslig | 4.9g |
| Protein | 5g |
| Fett | 32g |
| Mättat | 19g |
| Omättat | 13g |
| Natrium | 20mg |
Maltanki dessertchoklad har ett glykemiskt index på 40, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 22 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Maltanki dessertchoklad har ett lågt glykemiskt index (40), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Maltanki dessertchoklad har en glykemisk belastning på 22 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →