Hummus

Hummus

GI 6 · LågtGL 1.3 / kopp8/10

Lågt GI

6 GI

GL 1.3 per kopp (246 g) · GL 0.5 per 100 g

Logi-poäng 8/10
  • Cirka 5,4 g fiber per 100 g, från kikärter
  • Energität: cirka 230 kcal per 100 g, främst från tahini och olja (17 g fett)

Hummus har ett glykemiskt index på 6 (Lågt). En kopp (246 g) ger en glykemisk belastning på 1.3.

Granskad 6 aug. 2026 · Källor: USDA FoodData Central #321358 , Logi Nutrition Team · Ej medicinsk rådgivning · Rapportera fel

Istället för detta

Former av Hummus

Logi · Hantera insulinresistens

Sänk ditt blodsocker med smartare matval

Hummus är en av de 11 119 livsmedel Logi poängsätter när du fotograferar en måltid — med portionen.

Fortsätt på webben
Logi app, food index screen
Portioner
PortionGramGL
1 tbsp15 g0.1
2 tbsp30 g0.2
1 cup246 g1.3

Näringsvärden (per 100g)

229
Kalorier
14.9 g
Kolhydrater
7.35 g
Protein
17.1 g
Fett
per 100g
Kalorier229 kcal
Kolhydrater14.9 g
Socker (totalt)0.31 g
Naturligt0.3 g
Tillsatt0 g
Fiber6 g
Löslig1.8 g
Olöslig4.2 g
Protein7.35 g
Fett17.1 g
Mättat2.49 g
Omättat13.89 g
Natrium240 mg

Bearbetningsgrad

60%
Måttlig
Varför detta betyg?
  • Cirka 5,4 g fiber per 100 g, från kikärter
  • Cirka 7,4 g växtbaserat protein per 100 g
  • Mycket låg glykemisk belastning, cirka 1 per 100 g
  • Energität: cirka 230 kcal per 100 g, främst från tahini och olja (17 g fett)
  • Köpt hummus innehåller cirka 440 mg natrium per 100 g
  • Innehåller sesam (tahini), ett vanligt allergen

Allergener

Innehåller: sesam

Recept med Hummus

Vanliga frågor

Vad är det glykemiska indexet för Hummus?

Hummus har ett glykemiskt index på 6 (Lågt). En kopp (246 g) har en glykemisk belastning på 1.3; per 100 g är den glykemiska belastningen 0.5.

Är Hummus bra för personer med insulinresistens?

Hummus har ett lågt glykemiskt index (6), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.

Vilken form av Hummus har lägst glykemisk belastning?

Hummus har lägst glykemisk belastning av alla former av Hummus i denna databas (0.5 per 100 g).

Se Hummus i Logi-appen, med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sidor

Din veckovisa matdagbok

Spåra måltider, glykemisk belastning & humör. Upptäck mönster på 3 veckor.

Ingen spam. Avprenumerera när som helst.