Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Osötad hummus med låg natriumhalt har ett glykemiskt index på 6, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 1 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra legumes rankas Osötad hummus med låg natriumhalt bland de lägsta i glykemiskt index.
Osötad hummus med låg natriumhalt är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 166 kcal |
| Kolhydrater | 14.3g |
| Socker (totalt) | 0.3g |
| Naturligt | 0.3g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 6g |
| Löslig | 1.8g |
| Olöslig | 4.2g |
| Protein | 7.9g |
| Fett | 9.6g |
| Mättat | 1.4g |
| Omättat | 7.8g |
| Natrium | 240mg |
Osötad hummus med låg natriumhalt har ett glykemiskt index på 6, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 1 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Osötad hummus med låg natriumhalt har ett lågt glykemiskt index (6), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Osötad hummus med låg natriumhalt har en glykemisk belastning på 1 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →