Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
21-fröbröd har ett glykemiskt index på 53, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 23 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas 21-fröbröd bland de lägsta i glykemiskt index.
21-fröbröd är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 250 kcal |
| Kolhydrater | 43g |
| Socker (totalt) | 6g |
| Naturligt | 1.0g |
| Tillsatt | 5g |
| Fiber | 5g |
| Löslig | 1.5g |
| Olöslig | 3.5g |
| Protein | 10g |
| Fett | 5g |
| Mättat | 0.7g |
| Omättat | 4.3g |
| Natrium | 300mg |
21-fröbröd har ett glykemiskt index på 53, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 23 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
21-fröbröd har ett lågt glykemiskt index (53), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
21-fröbröd har en glykemisk belastning på 23 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →