Keitetty ohra

Keitetty ohra

GI 28 · MatalaGL 5.4 / kuppi6/10

Matala GI

28 GI

GL 5.4 / kuppi (79 g) · GL 6.8 / 100 g

Logi-pisteet 6/10
  • Keitetyn ohran glykeeminen indeksi on noin 28, mikä on yksi viljojen alhaisimmista
  • Sisältää gluteenia: ei sovellu gluteenittomaan ruokavalioon

Keitetty ohra glykeeminen indeksi on 28 (Matala). Yksi kuppi (79 g) lisää glykeemistä kuormaa 5.4.

Tarkistettu 31.7.2026 · Lähteet: USDA FoodData Central #170285 , Logi Nutrition Team · Ei korvaa terveydenhuollon ammattilaisen ohjeita · Ilmoita virheestä

Tämän sijaan

Keitetty ohra muodot

Logi · Insuliiniresistenssin hallinta

Laske verensokeriasi älykkäämmillä ruokavalinnoilla

Keitetty ohra on yksi 11 149 ruoasta, jonka Logi pisteyttää, kun valokuvaat aterian — annoksen kanssa.

Jatka selaimessa
Logi app, food index screen
Annokset
AnnosGrammaaGL
1 tbsp10 g0.7
1/2 cup79 g5.4
1 serving (50 g dry)144 g9.8
1 cup157 g10.7

Ravintoarvot (per 100g)

123
Kalorit
28.22 g
Hiilihydraatit
2.26 g
Proteiini
0.44 g
Rasva
per 100g
Kalorit123 kcal
Hiilihydraatit28.22 g
Sokerit (yhteensä)0.28 g
Luonnolliset0.3 g
Lisätyt0 g
Kuitu3.8 g
Liukoinen1.1 g
Liukenematon2.7 g
Proteiini2.26 g
Rasva0.44 g
Tyydyttyneet0.1 g
Tyydyttymättömät0.34 g
Natrium5 mg

Jalostettu taso

35%
Kohtalainen
Miksi tämä pistemäärä?
  • Keitetyn ohran glykeeminen indeksi on noin 28, mikä on yksi viljojen alhaisimmista
  • Sisältää beetaglukaania, joka on liukoinen kuitu: 3,8 g kuitua 100 grammaa keitettyä ohraa kohden
  • Lähes rasvaton: alle 0,5 g 100 grammaa keitettyä ohraa kohden
  • Sisältää gluteenia: ei sovellu gluteenittomaan ruokavalioon
  • Kuoriminen poistaa leseet: vähemmän kuitua kuin kokonaisessa ohrassa
  • Vain noin 2,3 g proteiinia 100 grammaa kohden keitettynä

Allergeenit

Sisältää: gluteeni

Reseptit, joissa on: Keitetty ohra

Usein kysytyt kysymykset

Mikä on Keitetty ohra glykeminen indeksi?

Keitetty ohra glykeeminen indeksi on 28 (Matala). Yksi kuppi (79 g) glykeeminen kuorma on 5.4; 100 g:ssa glykeeminen kuorma on 6.8.

Sopiiko Keitetty ohra insuliiniresistenssiä sairastaville?

Keitetty ohra glykeminen indeksi on matala (28), mikä tekee siitä hyvän vaihtoehdon insuliiniresistenssiä sairastaville.

Millä Keitetty ohra muodolla on matalin glykeeminen kuorma?

Keitetty ohra sisältää matalimman glykeemisen kuorman kaikista Keitetty ohra muodoista tässä tietokannassa (6.8 / 100 g).

Katso Keitetty ohra Logi-sovelluksessa annoksesi kanssa.

Food diary cheat sheet

Ilmainen PDF — 3 sivua

Viikoittainen ruokapäiväkirjasi

Seuraa aterioita, glykeemistä kuormaa ja mielialaa. Huomaa kaavat 3 viikossa.

Ei roskapostia. Peru milloin tahansa.