Keitetty kvinoa

Keitetty kvinoa

GI 53 · MatalaGL 9.1 / kuppi7/10

Matala GI

53 GI

GL 9.1 / kuppi (93 g) · GL 9.8 / 100 g

Logi-pisteet 7/10
  • Noin 4,4 g proteiinia 100 grammaa kohden kypsennettynä, sisältää kaikki välttämättömät aminohapot
  • Pääosin tärkkelystä: noin 21 g hiilihydraatteja 100 grammaa kohden kypsennettynä

Keitetty kvinoa glykeeminen indeksi on 53 (Matala). Yksi kuppi (93 g) lisää glykeemistä kuormaa 9.1.

Tarkistettu 6.8.2026 · Lähteet: USDA FoodData Central #168917 , Logi Nutrition Team · Ei korvaa terveydenhuollon ammattilaisen ohjeita · Ilmoita virheestä

Tämän sijaan

Keitetty kvinoa muodot

Logi · Insuliiniresistenssin hallinta

Laske verensokeriasi älykkäämmillä ruokavalinnoilla

Keitetty kvinoa on yksi 11 149 ruoasta, jonka Logi pisteyttää, kun valokuvaat aterian — annoksen kanssa.

Jatka selaimessa
Logi app, food index screen
Annokset
AnnosGrammaaGL
1 tbsp12 g1.2
1/2 cup93 g9.1
1 serving (50 g dry)153 g15
1 cup185 g18.1

Ravintoarvot (per 100g)

120
Kalorit
21.3 g
Hiilihydraatit
4.1 g
Proteiini
1.9 g
Rasva
per 100g
Kalorit120 kcal
Hiilihydraatit21.3 g
Sokerit (yhteensä)0.9 g
Luonnolliset0.9 g
Lisätyt0 g
Kuitu2.8 g
Liukoinen0.7 g
Liukenematon2.1 g
Proteiini4.1 g
Rasva1.9 g
Tyydyttyneet0.23 g
Tyydyttymättömät1.67 g
Natrium7 mg

Jalostettu taso

20%
Minimaalinen
Miksi tämä pistemäärä?
  • Noin 4,4 g proteiinia 100 grammaa kohden kypsennettynä, sisältää kaikki välttämättömät aminohapot
  • Glykeeminen indeksi noin 53, alhaisempi kuin valkoisella riisillä (noin 73)
  • Luontaisesti gluteeniton
  • Pääosin tärkkelystä: noin 21 g hiilihydraatteja 100 grammaa kohden kypsennettynä
  • Kuitupitoisuus on kohtalainen: 2,8 g 100 grammaa kohden kypsennettynä
  • Suuri kulhollinen (250 g) sisältää noin 300 kcal

Allergeenit

Ei EU-14-allergeeneja

Reseptit, joissa on: Keitetty kvinoa

Usein kysytyt kysymykset

Mikä on Keitetty kvinoa glykeminen indeksi?

Keitetty kvinoa glykeeminen indeksi on 53 (Matala). Yksi kuppi (93 g) glykeeminen kuorma on 9.1; 100 g:ssa glykeeminen kuorma on 9.8.

Sopiiko Keitetty kvinoa insuliiniresistenssiä sairastaville?

Keitetty kvinoa glykeminen indeksi on matala (53), mikä tekee siitä hyvän vaihtoehdon insuliiniresistenssiä sairastaville.

Millä Keitetty kvinoa muodolla on matalin glykeeminen kuorma?

Keitetty kvinoa sisältää matalimman glykeemisen kuorman kaikista Keitetty kvinoa muodoista tässä tietokannassa (9.8 / 100 g).

Katso Keitetty kvinoa Logi-sovelluksessa annoksesi kanssa.

Food diary cheat sheet

Ilmainen PDF — 3 sivua

Viikoittainen ruokapäiväkirjasi

Seuraa aterioita, glykeemistä kuormaa ja mielialaa. Huomaa kaavat 3 viikossa.

Ei roskapostia. Peru milloin tahansa.