Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
rosmarin parmesanbröd har ett glykemiskt index på 70, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 34 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas rosmarin parmesanbröd bland de högsta i glykemiskt index.
rosmarin parmesanbröd kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 290 kcal |
| Kolhydrater | 48g |
| Socker (totalt) | 2g |
| Naturligt | 1.0g |
| Tillsatt | 1g |
| Fiber | 2.5g |
| Löslig | 0.8g |
| Olöslig | 1.8g |
| Protein | 10g |
| Fett | 6g |
| Mättat | 2.5g |
| Omättat | 3.5g |
| Natrium | 600mg |
rosmarin parmesanbröd har ett glykemiskt index på 70, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 34 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
rosmarin parmesanbröd har ett högt glykemiskt index (70). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
rosmarin parmesanbröd har en glykemisk belastning på 34 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →