Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
riven potatis har ett glykemiskt index på 75, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 13 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra vegetables rankas riven potatis bland de högsta i glykemiskt index.
riven potatis kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 77 kcal |
| Kolhydrater | 17.5g |
| Socker (totalt) | 0.8g |
| Naturligt | 0.8g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 2.2g |
| Löslig | 0.7g |
| Olöslig | 1.5g |
| Protein | 2g |
| Fett | 0.1g |
| Mättat | 0.03g |
| Omättat | 0.02g |
| Natrium | 6mg |
riven potatis har ett glykemiskt index på 75, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 13 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
riven potatis har ett högt glykemiskt index (75). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
riven potatis har en glykemisk belastning på 13 per 100g, vilket indikerar en måttlig påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →