Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
rislim har ett glykemiskt index på 85, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 13 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas rislim bland de högsta i glykemiskt index.
rislim kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 70 kcal |
| Kolhydrater | 15.5g |
| Socker (totalt) | 0g |
| Naturligt | 0.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 0.2g |
| Löslig | 0.1g |
| Olöslig | 0.1g |
| Protein | 1.2g |
| Fett | 0.2g |
| Mättat | 0.05g |
| Omättat | 0.15g |
| Natrium | 1mg |
rislim har ett glykemiskt index på 85, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 13 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
rislim har ett högt glykemiskt index (85). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
rislim har en glykemisk belastning på 13 per 100g, vilket indikerar en måttlig påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →