Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
risvermicelli har ett glykemiskt index på 58, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 46 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas risvermicelli över genomsnittet i glykemiskt index.
risvermicelli är lämplig i måttliga mängder för personer som övervakar blodsockernivåerna.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 364 kcal |
| Kolhydrater | 80g |
| Socker (totalt) | 0.1g |
| Naturligt | 0.1g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 1g |
| Löslig | 0.3g |
| Olöslig | 0.7g |
| Protein | 3g |
| Fett | 0.5g |
| Mättat | 0.1g |
| Omättat | 0.4g |
| Natrium | 5mg |
risvermicelli har ett glykemiskt index på 58, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 46 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
risvermicelli har ett måttligt glykemiskt index (58). Personer med insulinresistens kan konsumera det i måttliga mängder.
risvermicelli har en glykemisk belastning på 46 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →