Pasta och kikärtsgryta

GI 45 · LågtGL 9 / 100 g7/10

Lågt GI

45 GI

GL 9 per 100 g

Logi-poäng 7/10
  • Högt fiberinnehåll
  • Måttligt natriuminnehåll

Pasta och kikärtsgryta har ett glykemiskt index på 45 (Lågt).

Uppdaterad 17 sep. 2026 · Källor: Logi Nutrition Team (USDA-baserad sammansättning, AI-assisterad) · Ej medicinsk rådgivning · Rapportera fel

Logi · Hantera insulinresistens

Sänk ditt blodsocker med smartare matval

Pasta och kikärtsgryta är en av de 11 119 livsmedel Logi poängsätter när du fotograferar en måltid — med portionen.

Fortsätt på webben
Logi app, food index screen

Näringsvärden (per 100g)

120
Kalorier
20 g
Kolhydrater
5.5 g
Protein
1.8 g
Fett
per 100g
Kalorier120 kcal
Kolhydrater20 g
Socker (totalt)1.2 g
Naturligt1.2 g
Tillsatt0 g
Fiber4.2 g
Löslig1.5 g
Olöslig2.7 g
Protein5.5 g
Fett1.8 g
Mättat0.3 g
Omättat1.5 g
Natrium180 mg

Bearbetningsgrad

60%
Måttlig
Varför detta betyg?
  • Högt fiberinnehåll
  • Bra källa till växtbaserat protein
  • Lågt glykemiskt index
  • Måttligt natriuminnehåll
  • Innehåller raffinerad pasta (om ej fullkorn)

Allergener

Innehåller: gluten

Recept med lågt GI på Logi Food Coach

Vanliga frågor

Vad är det glykemiska indexet för Pasta och kikärtsgryta?

Pasta och kikärtsgryta har ett glykemiskt index på 45 (Lågt) och en glykemisk belastning på 9 per 100 g.

Är Pasta och kikärtsgryta bra för personer med insulinresistens?

Pasta och kikärtsgryta har ett lågt glykemiskt index (45), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.

Hur påverkar Pasta och kikärtsgryta blodsockret?

Pasta och kikärtsgryta har en glykemisk belastning på 9 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.

Se Pasta och kikärtsgryta i Logi-appen, med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sidor

Din veckovisa matdagbok

Spåra måltider, glykemisk belastning & humör. Upptäck mönster på 3 veckor.

Ingen spam. Avprenumerera när som helst.