Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
omogen matbanan har ett glykemiskt index på 45, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 14 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra fruits rankas omogen matbanan bland de lägsta i glykemiskt index.
omogen matbanan är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 122 kcal |
| Kolhydrater | 31g |
| Socker (totalt) | 6g |
| Naturligt | 6.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 2.3g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 1.3g |
| Fett | 0.4g |
| Mättat | 0.1g |
| Omättat | 0.3g |
| Natrium | 2mg |
omogen matbanan har ett glykemiskt index på 45, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 14 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
omogen matbanan har ett lågt glykemiskt index (45), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
omogen matbanan har en glykemisk belastning på 14 per 100g, vilket indikerar en måttlig påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →