Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Nudlar har ett glykemiskt index på 55, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 14 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas Nudlar över genomsnittet i glykemiskt index.
Nudlar är lämplig i måttliga mängder för personer som övervakar blodsockernivåerna.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 138 kcal |
| Kolhydrater | 25g |
| Socker (totalt) | 0.6g |
| Naturligt | 0.6g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 1.2g |
| Löslig | 0.4g |
| Olöslig | 0.8g |
| Protein | 4.5g |
| Fett | 2.1g |
| Mättat | 0.4g |
| Omättat | 1.7g |
| Natrium | 5mg |
Nudlar har ett glykemiskt index på 55, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 14 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Nudlar har ett måttligt glykemiskt index (55). Personer med insulinresistens kan konsumera det i måttliga mängder.
Nudlar har en glykemisk belastning på 14 per 100g, vilket indikerar en måttlig påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →