Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Nötter och mandlar har ett glykemiskt index på 15, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 1 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra nuts rankas Nötter och mandlar bland de lägsta i glykemiskt index.
Nötter och mandlar är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 600 kcal |
| Kolhydrater | 18g |
| Socker (totalt) | 4g |
| Naturligt | 4.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 12g |
| Löslig | 3.6g |
| Olöslig | 8.4g |
| Protein | 20g |
| Fett | 54g |
| Mättat | 4g |
| Omättat | 48g |
| Natrium | 1mg |
Nötter och mandlar har ett glykemiskt index på 15, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 1 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Nötter och mandlar har ett lågt glykemiskt index (15), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Nötter och mandlar har en glykemisk belastning på 1 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →