Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
MCT-oljepulver har ett glykemiskt index på 10, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 1 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas MCT-oljepulver bland de lägsta i glykemiskt index.
MCT-oljepulver är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 550 kcal |
| Kolhydrater | 15g |
| Socker (totalt) | 3g |
| Naturligt | 1.0g |
| Tillsatt | 2g |
| Fiber | 7g |
| Löslig | 2.1g |
| Olöslig | 4.9g |
| Protein | 5g |
| Fett | 50g |
| Mättat | 45g |
| Omättat | 5g |
| Natrium | 300mg |
MCT-oljepulver har ett glykemiskt index på 10, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 1 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
MCT-oljepulver har ett lågt glykemiskt index (10), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
MCT-oljepulver har en glykemisk belastning på 1 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →