Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Mary's Gone Crackers 7 Örter Kex har ett glykemiskt index på 45, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 29 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas Mary's Gone Crackers 7 Örter Kex bland de lägsta i glykemiskt index.
Mary's Gone Crackers 7 Örter Kex är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 420 kcal |
| Kolhydrater | 65g |
| Socker (totalt) | 1g |
| Naturligt | 1.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 8g |
| Löslig | 2.4g |
| Olöslig | 5.6g |
| Protein | 10g |
| Fett | 14g |
| Mättat | 1.5g |
| Omättat | 12g |
| Natrium | 350mg |
Mary's Gone Crackers 7 Örter Kex har ett glykemiskt index på 45, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 29 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Mary's Gone Crackers 7 Örter Kex har ett lågt glykemiskt index (45), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Mary's Gone Crackers 7 Örter Kex har en glykemisk belastning på 29 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →