Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
mandlar med mörk choklad har ett glykemiskt index på 20, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 5 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas mandlar med mörk choklad bland de lägsta i glykemiskt index.
mandlar med mörk choklad är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 520 kcal |
| Kolhydrater | 25g |
| Socker (totalt) | 4g |
| Naturligt | 4.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 10g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 13g |
| Fett | 40g |
| Mättat | 13g |
| Omättat | 25g |
| Natrium | 10mg |
mandlar med mörk choklad har ett glykemiskt index på 20, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 5 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
mandlar med mörk choklad har ett lågt glykemiskt index (20), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
mandlar med mörk choklad har en glykemisk belastning på 5 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →