Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Aloha proteinbar har ett glykemiskt index på 40, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 15 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas Aloha proteinbar bland de lägsta i glykemiskt index.
Aloha proteinbar är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 370 kcal |
| Kolhydrater | 38g |
| Socker (totalt) | 13g |
| Naturligt | 3.0g |
| Tillsatt | 10g |
| Fiber | 10g |
| Löslig | 3g |
| Olöslig | 7g |
| Protein | 18g |
| Fett | 13g |
| Mättat | 4g |
| Omättat | 9g |
| Natrium | 250mg |
Aloha proteinbar har ett glykemiskt index på 40, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 15 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Aloha proteinbar har ett lågt glykemiskt index (40), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Aloha proteinbar har en glykemisk belastning på 15 per 100g, vilket indikerar en måttlig påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →