Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
amarena körsbär har ett glykemiskt index på 75, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 47 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas amarena körsbär bland de högsta i glykemiskt index.
amarena körsbär kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 250 kcal |
| Kolhydrater | 62g |
| Socker (totalt) | 60g |
| Naturligt | 5.0g |
| Tillsatt | 55g |
| Fiber | 1g |
| Löslig | 0.3g |
| Olöslig | 0.7g |
| Protein | 0.5g |
| Fett | 0.1g |
| Mättat | 0g |
| Omättat | 0.1g |
| Natrium | 5mg |
amarena körsbär har ett glykemiskt index på 75, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 47 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
amarena körsbär har ett högt glykemiskt index (75). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
amarena körsbär har en glykemisk belastning på 47 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →