Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
mandelflingor med tillsatt kostfiber har ett glykemiskt index på 15, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 2 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra nuts rankas mandelflingor med tillsatt kostfiber bland de lägsta i glykemiskt index.
mandelflingor med tillsatt kostfiber är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 540 kcal |
| Kolhydrater | 15g |
| Socker (totalt) | 4g |
| Naturligt | 4.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 15g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 22g |
| Fett | 46g |
| Mättat | 4g |
| Omättat | 40g |
| Natrium | 5mg |
mandelflingor med tillsatt kostfiber har ett glykemiskt index på 15, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 2 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
mandelflingor med tillsatt kostfiber har ett lågt glykemiskt index (15), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
mandelflingor med tillsatt kostfiber har en glykemisk belastning på 2 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →