Mandel med en touch av salt, utan tillsatt socker

Mandel med en touch av salt, utan tillsatt socker

GI 15 · LågtGL 2.9 / stycke8.5/10

Lågt GI

15 GI

GL 2.9 per typisk stycke (120 g) · GL 2.4 per 100 g

Logi-poäng 8.5/10
  • Högt fiberinnehåll
  • Måttlig kaloritäthet

Mandel med en touch av salt, utan tillsatt socker har ett glykemiskt index på 15, samma som vanligt Mandlar (15). En typisk stycke (120 g) ger en glykemisk belastning på 2.9.

Uppdaterad 9 nov. 2025 · Källor: USDA FoodData Central #323294 , Logi Nutrition Team · Ej medicinsk rådgivning · Rapportera fel

Former av Mandlar

Logi · Hantera insulinresistens

Sänk ditt blodsocker med smartare matval

Mandel med en touch av salt, utan tillsatt socker är en av de 11 119 livsmedel Logi poängsätter när du fotograferar en måltid — med portionen.

Fortsätt på webben
Logi app, food index screen

Näringsvärden (per 100g)

620
Kalorier
16.2 g
Kolhydrater
20.4 g
Protein
57.8 g
Fett
per 100g
Kalorier620 kcal
Kolhydrater16.2 g
Socker (totalt)4.17 g
Naturligt4.2 g
Tillsatt0 g
Fiber11 g
Löslig3.3 g
Olöslig7.7 g
Protein20.4 g
Fett57.8 g
Mättat4.4 g
Omättat50.73 g
Natrium300 mg

Bearbetningsgrad

25%
Minimal
Varför detta betyg?
  • Högt fiberinnehåll
  • Rik på omättade fetter
  • Låg glykemisk belastning
  • Måttlig kaloritäthet
  • Innehåller tillsatt salt

Allergener

Innehåller: nötter

Recept med lågt GI på Logi Food Coach

Vanliga frågor

Vad är det glykemiska indexet för Mandel med en touch av salt, utan tillsatt socker?

Mandel med en touch av salt, utan tillsatt socker har ett glykemiskt index på 15 (Lågt). En typisk stycke (120 g) har en glykemisk belastning på 2.9; per 100 g är den glykemiska belastningen 2.4.

Är Mandel med en touch av salt, utan tillsatt socker bra för personer med insulinresistens?

Mandel med en touch av salt, utan tillsatt socker har ett lågt glykemiskt index (15), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.

Vilken form av Mandlar har lägst glykemisk belastning?

Bland formerna av Mandlar i denna databas har Mandlar lägst glykemisk belastning (1.4 per 100 g).

Se Mandel med en touch av salt, utan tillsatt socker i Logi-appen, med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sidor

Din veckovisa matdagbok

Spåra måltider, glykemisk belastning & humör. Upptäck mönster på 3 veckor.

Ingen spam. Avprenumerera när som helst.