Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
makaronsallad har ett glykemiskt index på 45, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 11 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas makaronsallad bland de lägsta i glykemiskt index.
makaronsallad är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 210 kcal |
| Kolhydrater | 25g |
| Socker (totalt) | 2.5g |
| Naturligt | 1.5g |
| Tillsatt | 1g |
| Fiber | 1.2g |
| Löslig | 0.4g |
| Olöslig | 0.8g |
| Protein | 4g |
| Fett | 10g |
| Mättat | 1.5g |
| Omättat | 7g |
| Natrium | 400mg |
makaronsallad har ett glykemiskt index på 45, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 11 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
makaronsallad har ett lågt glykemiskt index (45), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
makaronsallad har en glykemisk belastning på 11 per 100g, vilket indikerar en måttlig påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →