Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
maltkorn har ett glykemiskt index på 55, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 40 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas maltkorn över genomsnittet i glykemiskt index.
maltkorn är lämplig i måttliga mängder för personer som övervakar blodsockernivåerna.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 360 kcal |
| Kolhydrater | 73g |
| Socker (totalt) | 2g |
| Naturligt | 2.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 11g |
| Löslig | 3.3g |
| Olöslig | 7.7g |
| Protein | 10g |
| Fett | 2g |
| Mättat | 0.4g |
| Omättat | 1.6g |
| Natrium | 8mg |
maltkorn har ett glykemiskt index på 55, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 40 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
maltkorn har ett måttligt glykemiskt index (55). Personer med insulinresistens kan konsumera det i måttliga mängder.
maltkorn har en glykemisk belastning på 40 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →