Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
100% rågbröd (pumpernickel-stil) har ett glykemiskt index på 50, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 20 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas 100% rågbröd (pumpernickel-stil) bland de lägsta i glykemiskt index.
100% rågbröd (pumpernickel-stil) är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 210 kcal |
| Kolhydrater | 41g |
| Socker (totalt) | 1.5g |
| Naturligt | 1.5g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 8g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 6g |
| Fett | 2.5g |
| Mättat | 0.4g |
| Omättat | 2.1g |
| Natrium | 400mg |
100% rågbröd (pumpernickel-stil) har ett glykemiskt index på 50, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 20 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
100% rågbröd (pumpernickel-stil) har ett lågt glykemiskt index (50), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
100% rågbröd (pumpernickel-stil) har en glykemisk belastning på 20 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →