fullkorns rågbröd

fullkorns rågbröd

GI 65 · MåttligtGL 6.9 / stycke7/10

Medelhögt GI

65 GI

GL 6.9 per stycke (25 g) · GL 27.6 per 100 g

Logi-poäng 7/10
  • 5,8 g fiber per 100 g, ungefär dubbelt så mycket som vitt bröd.
  • Det mesta rågbröd är en blandning av råg och vete, så dess glykemiska index förblir måttligt till högt.

fullkorns rågbröd har ett glykemiskt index på 65 (Måttligt). En stycke (25 g) ger en glykemisk belastning på 6.9.

Granskad 31 juli 2026 · Källor: USDA FoodData Central #172684 , Logi Nutrition Team · Ej medicinsk rådgivning · Rapportera fel

Istället för detta

Former av fullkorns rågbröd

Logi · Hantera insulinresistens

Sänk ditt blodsocker med smartare matval

fullkorns rågbröd är en av de 11 119 livsmedel Logi poängsätter när du fotograferar en måltid — med portionen.

Fortsätt på webben
Logi app, food index screen
Portioner
PortionGramGL
1 slice, snack-size7 g1.9
1 slice, thin25 g6.9
1 slice, regular32 g8.8

Näringsvärden (per 100g)

259
Kalorier
48.3 g
Kolhydrater
8.5 g
Protein
3.3 g
Fett
per 100g
Kalorier259 kcal
Kolhydrater48.3 g
Socker (totalt)3.85 g
Naturligt3.9 g
Tillsatt0 g
Fiber5.8 g
Löslig1.7 g
Olöslig4.1 g
Protein8.5 g
Fett3.3 g
Mättat0.53 g
Omättat2.77 g
Natrium400 mg

Bearbetningsgrad

60%
Måttlig
Varför detta betyg?
  • 5,8 g fiber per 100 g, ungefär dubbelt så mycket som vitt bröd.
  • Lägre glykemiskt index än vitt bröd (cirka 65 mot 75).
  • Fullkorns-rågbröd mättar bättre: 8 g fiber och ett glykemiskt index nära 58.
  • Det mesta rågbröd är en blandning av råg och vete, så dess glykemiska index förblir måttligt till högt.
  • Cirka 600 mg natrium per 100 g.
  • Fortfarande kolhydrattätt: cirka 48 g per 100 g.

Allergener

Innehåller: gluten

Recept med lågt GI på Logi Food Coach

Vanliga frågor

Vad är det glykemiska indexet för fullkorns rågbröd?

fullkorns rågbröd har ett glykemiskt index på 65 (Måttligt). En stycke (25 g) har en glykemisk belastning på 6.9; per 100 g är den glykemiska belastningen 27.6.

Är fullkorns rågbröd bra för personer med insulinresistens?

fullkorns rågbröd har ett medelhögt glykemiskt index (65). Passar i måttliga mängder, helst med protein eller fett; ett alternativ med lägre belastning är pumpernickelbröd.

Vilken form av fullkorns rågbröd har lägst glykemisk belastning?

fullkorns rågbröd har lägst glykemisk belastning av alla former av fullkorns rågbröd i denna databas (27.6 per 100 g).

Se fullkorns rågbröd i Logi-appen, med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sidor

Din veckovisa matdagbok

Spåra måltider, glykemisk belastning & humör. Upptäck mönster på 3 veckor.

Ingen spam. Avprenumerera när som helst.