Valkoinen leipä

Valkoinen leipä

GI 75 · KorkeaGL 10.8 / kappale2/10

Korkea GI

75 GI

GL 10.8 / kappale (29 g) · GL 37.1 / 100 g

Logi-pisteet 2/10
  • Yksi 29 g viipale sisältää noin 77 kcal ja 2,6 g proteiinia.
  • Korkea glykeeminen indeksi (noin 75) ja glykeeminen kuorma noin 37 per 100 g.

Valkoinen leipä glykeeminen indeksi on 75 (Korkea). Yksi kappale (29 g) lisää glykeemistä kuormaa 10.8.

Tarkistettu 6.8.2026 · Lähteet: USDA FoodData Central #174924 , Logi Nutrition Team · Ei korvaa terveydenhuollon ammattilaisen ohjeita · Ilmoita virheestä

Tämän sijaan

Valkoinen leipä muodot

Logi · Insuliiniresistenssin hallinta

Laske verensokeriasi älykkäämmillä ruokavalinnoilla

Valkoinen leipä on yksi 11 149 ruoasta, jonka Logi pisteyttää, kun valokuvaat aterian — annoksen kanssa.

Jatka selaimessa
Logi app, food index screen
Annokset
AnnosGrammaaGL
1 thin slice20 g7.4
1 slice29 g10.8
1 large slice30 g11.1
1 cup, cubes35 g13
1 cup, crumbs45 g16.7

Ravintoarvot (per 100g)

266
Kalorit
49.42 g
Hiilihydraatit
8.85 g
Proteiini
3.33 g
Rasva
per 100g
Kalorit266 kcal
Hiilihydraatit49.42 g
Sokerit (yhteensä)5.67 g
Luonnolliset3.6 g
Lisätyt2.02 g
Kuitu2.7 g
Liukoinen0.8 g
Liukenematon1.9 g
Proteiini8.85 g
Rasva3.33 g
Tyydyttyneet0.73 g
Tyydyttymättömät2.6 g
Natrium491 mg

Jalostettu taso

60%
Kohtalainen
Miksi tämä pistemäärä?
  • Yksi 29 g viipale sisältää noin 77 kcal ja 2,6 g proteiinia.
  • Vähärasvainen: noin 3 g per 100 g.
  • Pehmeä ja neutraali, sopii helposti proteiinipitoisten täytteiden, kuten kananmunan, raejuuston tai vähärasvaisen lihan kanssa.
  • Korkea glykeeminen indeksi (noin 75) ja glykeeminen kuorma noin 37 per 100 g.
  • Valmistettu puhdistetuista jauhoista: 2,7 g kuitua per 100 g, mikä on alle puolet täysjyväleivän määrästä.
  • Noin 490 mg natriumia per 100 g, joten muutama viipale lisää huomattavan määrän suolaa.

Allergeenit

Sisältää: gluteeni
Voi sisältää: soijamaitokananmunaseesamipähkinätsinappisulfiititlupiini

Matala-GI-reseptit Logi Food Coachissa

Usein kysytyt kysymykset

Mikä on Valkoinen leipä glykeminen indeksi?

Valkoinen leipä glykeeminen indeksi on 75 (Korkea). Yksi kappale (29 g) glykeeminen kuorma on 10.8; 100 g:ssa glykeeminen kuorma on 37.1.

Sopiiko Valkoinen leipä insuliiniresistenssiä sairastaville?

Valkoinen leipä glykeeminen indeksi on korkea (75) ja nostaa verensokeria nopeasti. Matalamman kuorman vaihtoehto on Keto moniviljaleipä.

Millä Valkoinen leipä muodolla on matalin glykeeminen kuorma?

Tämän tietokannan Valkoinen leipä muodoista vähähiilihydraattinen leipä sisältää matalimman glykeemisen kuorman (2 / 100 g).

Katso Valkoinen leipä Logi-sovelluksessa annoksesi kanssa.

Food diary cheat sheet

Ilmainen PDF — 3 sivua

Viikoittainen ruokapäiväkirjasi

Seuraa aterioita, glykeemistä kuormaa ja mielialaa. Huomaa kaavat 3 viikossa.

Ei roskapostia. Peru milloin tahansa.