Klassinen pizzataikina

Klassinen pizzataikina

GI 80 · KorkeaGL 92.8 / kappale3/10

Korkea GI

80 GI

GL 92.8 / kappale (250 g) · GL 37.1 / 100 g

Logi-pisteet 3/10
  • Vähärasvainen: noin 3,5 g per 100 g taikinaa.
  • Valmistettu puhdistetuista vehnäjauhoista: GI noin 80 ja glykeeminen kuorma noin 37 per 100 g.

Klassinen pizzataikina glykeeminen indeksi on 80 (Korkea). Yksi kappale (250 g) lisää glykeemistä kuormaa 92.8.

Tarkistettu 6.8.2026 · Lähteet: Logi Nutrition Team (USDA-pohjainen koostumus, tekoälyavusteinen, ihmisen tarkistama) · Ei korvaa terveydenhuollon ammattilaisen ohjeita · Ilmoita virheestä

Tämän sijaan

Klassinen pizzataikina muodot

Logi · Insuliiniresistenssin hallinta

Laske verensokeriasi älykkäämmillä ruokavalinnoilla

Klassinen pizzataikina on yksi 11 149 ruoasta, jonka Logi pisteyttää, kun valokuvaat aterian — annoksen kanssa.

Jatka selaimessa
Logi app, food index screen
Annokset
AnnosGrammaaGL
1/8 of a 1 lb dough57 g21.2
1 dough ball (one pizza)250 g92.8
1 package (1 lb)454 g168.5

Ravintoarvot (per 100g)

240
Kalorit
46.4 g
Hiilihydraatit
7.05 g
Proteiini
3.45 g
Rasva
per 100g
Kalorit240 kcal
Hiilihydraatit46.4 g
Sokerit (yhteensä)1.4 g
Luonnolliset0.9 g
Lisätyt0.45 g
Kuitu2.2 g
Liukoinen0.7 g
Liukenematon1.5 g
Proteiini7.05 g
Rasva3.45 g
Tyydyttyneet0.58 g
Tyydyttymättömät2.88 g
Natrium500 mg

Jalostettu taso

60%
Kohtalainen
Miksi tämä pistemäärä?
  • Vähärasvainen: noin 3,5 g per 100 g taikinaa.
  • Yksinkertaiset ainesosat: jauhoja, vettä, hiivaa, suolaa ja hieman öljyä.
  • Erittäin vähän sokeria: noin 1,4 g per 100 g.
  • Valmistettu puhdistetuista vehnäjauhoista: GI noin 80 ja glykeeminen kuorma noin 37 per 100 g.
  • Vain noin 2 g kuitua per 100 g.
  • Noin 630 mg natriumia per 100 g.

Allergeenit

Sisältää: gluteeni
Voi sisältää: kananmunamaitosoijaseesami

Matala-GI-reseptit Logi Food Coachissa

Usein kysytyt kysymykset

Mikä on Klassinen pizzataikina glykeminen indeksi?

Klassinen pizzataikina glykeeminen indeksi on 80 (Korkea). Yksi kappale (250 g) glykeeminen kuorma on 92.8; 100 g:ssa glykeeminen kuorma on 37.1.

Sopiiko Klassinen pizzataikina insuliiniresistenssiä sairastaville?

Klassinen pizzataikina glykeeminen indeksi on korkea (80) ja nostaa verensokeria nopeasti. Matalamman kuorman vaihtoehto on kukkakaalipohjainen pizzapohja.

Millä Klassinen pizzataikina muodolla on matalin glykeeminen kuorma?

Tämän tietokannan Klassinen pizzataikina muodoista moniviljapizzapohja sisältää matalimman glykeemisen kuorman (25 / 100 g).

Katso Klassinen pizzataikina Logi-sovelluksessa annoksesi kanssa.

Food diary cheat sheet

Ilmainen PDF — 3 sivua

Viikoittainen ruokapäiväkirjasi

Seuraa aterioita, glykeemistä kuormaa ja mielialaa. Huomaa kaavat 3 viikossa.

Ei roskapostia. Peru milloin tahansa.