Logi · Insuliiniresistenssin hallinta
Logi skannaa ateriat, laskee glykemisen kuorman reaaliajassa ja näyttää tarkalleen, miten jokainen ainesosa vaikuttaa verensokeriin.
Aloita ilmaiseksi →
keitetyt keltaiset herneet glykeminen indeksi on 22, mikä luokittelee sen matala GI-ruoaksi. Glykemisellä kuormalla 4 per 100g sillä on minimaalinen vaikutus verensokeriin.
Verrattuna muihin legumes, keitetyt keltaiset herneet sijoittuu alhaisimpien joukossa glykemisessä indeksissä.
keitetyt keltaiset herneet on hyvä valinta verensokeria hallitseville, insuliiniresistenssiä sairastaville tai matalan GI:n ruokavaliota noudattaville.
Miksi tämä pistemäärä?
| Kalorit | 118 kcal |
| Hiilihydraatit | 20.2g |
| Sokerit (yhteensä) | 2.9g |
| Luonnolliset | 2.9g |
| Lisätyt | 0g |
| Kuitu | 8.3g |
| Liukoinen | 0g |
| Liukenematon | 0g |
| Proteiini | 8.3g |
| Rasva | 0.4g |
| Tyydyttyneet | 0.1g |
| Tyydyttymättömät | 0.3g |
| Natrium | 5mg |
keitetyt keltaiset herneet glykeminen indeksi on 22, mikä luokittelee sen matala GI-ruoaksi. Glykemisellä kuormalla 4 per 100g sillä on minimaalinen vaikutus verensokeriin.
keitetyt keltaiset herneet glykeminen indeksi on matala (22), mikä tekee siitä hyvän vaihtoehdon insuliiniresistenssiä sairastaville.
keitetyt keltaiset herneet glykeminen kuorma on 4 per 100g, mikä osoittaa minimaalinen vaikutuksen verensokeritasoihin.
Logi · Insuliiniresistenssin hallinta
Logi skannaa ateriat, laskee glykemisen kuorman reaaliajassa ja näyttää tarkalleen, miten jokainen ainesosa vaikuttaa verensokeriin.
Aloita ilmaiseksi →