Hummus

Hummus

GI 6 · LavtGL 1.3 / kop8/10

Lav GI

6 GI

GL 1.3 pr. kop (246 g) · GL 0.5 pr. 100 g

Logi-score 8/10
  • Ca. 5,4 g kostfibre pr. 100 g fra kikærter
  • Energietæt: ca. 230 kcal pr. 100 g, primært fra tahini og olie (17 g fedt)

Hummus har et glykæmisk indeks på 6 (Lavt). En kop (246 g) giver en glykæmisk belastning på 1.3.

Gennemgået 6. aug. 2026 · Kilder: USDA FoodData Central #321358 , Logi Ernæringsteam · Dette er ikke sundhedsfaglig rådgivning · Rapportér en fejl

I stedet for denne

Former af Hummus

Logi · Håndter insulinresistens

Sænk dit blodsukker med smartere madvalg

Hummus er en af de 11.149 fødevarer Logi vurderer, når du fotograferer et måltid — med portionen.

Fortsæt på nettet
Logi app, food index screen
Portioner
PortionGramGL
1 tbsp15 g0.1
2 tbsp30 g0.2
1 cup246 g1.3

Næringsindhold (per 100g)

229
Kalorier
14.9 g
Kulhydrater
7.35 g
Protein
17.1 g
Fedt
per 100g
Kalorier229 kcal
Kulhydrater14.9 g
Sukker (i alt)0.31 g
Naturligt0.3 g
Tilsat0 g
Fiber6 g
Opløselig1.8 g
Uopløselig4.2 g
Protein7.35 g
Fedt17.1 g
Mættet2.49 g
Umættet13.89 g
Natrium240 mg

Forarbejdningsgrad

60%
Moderat
Hvorfor denne score?
  • Ca. 5,4 g kostfibre pr. 100 g fra kikærter
  • Ca. 7,4 g planteprotein pr. 100 g
  • Meget lav glykæmisk belastning, ca. 1 pr. 100 g
  • Energietæt: ca. 230 kcal pr. 100 g, primært fra tahini og olie (17 g fedt)
  • Købt hummus indeholder ca. 440 mg natrium pr. 100 g
  • Indeholder sesam (tahini), et almindeligt allergen

Allergener

Indeholder: sesam

Opskrifter med Hummus

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er det glykæmiske indeks for Hummus?

Hummus har et glykæmisk indeks på 6 (Lavt). En kop (246 g) har en glykæmisk belastning på 1.3; pr. 100 g er den glykæmiske belastning 0.5.

Er Hummus godt for personer med insulinresistens?

Hummus har et lavt glykæmisk indeks (6), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.

Hvilken form af Hummus har den laveste glykæmiske belastning?

Hummus har den laveste glykæmiske belastning af alle former af Hummus i denne database (0.5 pr. 100 g).

Tjek Hummus i Logi-appen med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sider

Din ugentlige maddagbog

Registrér måltider, glykæmisk belastning og humør. Spot mønstre på 3 uger.

Ingen spam. Afmeld når som helst.