Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Grøn pære har et glykæmisk indeks på 38, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 4 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre fruits rangerer Grøn pære blandt de laveste i glykæmisk indeks.
Grøn pære er et godt valg for personer, der håndterer blodsukker, insulinresistens eller følger en lav-GI diæt.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 57 kcal |
| Kulhydrater | 15g |
| Sukker (i alt) | 9.8g |
| Naturligt | 9.8g |
| Tilsat | 0g |
| Fiber | 3.1g |
| Opløselig | 0.9g |
| Uopløselig | 2.2g |
| Protein | 0.4g |
| Fedt | 0.1g |
| Mættet | 0.02g |
| Umættet | 0.08g |
| Natrium | 1mg |
Grøn pære har et glykæmisk indeks på 38, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 4 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Grøn pære har et lavt glykæmisk indeks (38), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.
Grøn pære har en glykæmisk belastning på 4 per 100g, hvilket indikerer en minimal indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →