Bosc-pære

Bosc-pære

GI 38 · LavtGL 7.3 / stykke8.5/10

Lav GI

38 GI

GL 7.3 pr. typisk stykke (120 g) · GL 6.1 pr. 100 g

Logi-score 8.5/10
  • Lav glykæmisk belastning
  • Moderat sukkerindhold

Bosc-pære har et glykæmisk indeks på 38 (Lavt). En typisk stykke (120 g) giver en glykæmisk belastning på 7.3.

Opdateret 3. nov. 2025 · Kilder: USDA FoodData Central #167778 , Logi Ernæringsteam · Dette er ikke sundhedsfaglig rådgivning · Rapportér en fejl

I stedet for denne

Logi · Håndter insulinresistens

Sænk dit blodsukker med smartere madvalg

Bosc-pære er en af de 11.149 fødevarer Logi vurderer, når du fotograferer et måltid — med portionen.

Fortsæt på nettet
Logi app, food index screen

Næringsindhold (per 100g)

67
Kalorier
16.1 g
Kulhydrater
0.36 g
Protein
0.09 g
Fedt
per 100g
Kalorier67 kcal
Kulhydrater16.1 g
Sukker (i alt)10.23 g
Naturligt10.2 g
Tilsat0 g
Fiber3.1 g
Opløselig0.9 g
Uopløselig2.2 g
Protein0.36 g
Fedt0.09 g
Mættet0 g
Umættet0.09 g
Natrium1 mg

Forarbejdningsgrad

5%
Minimal
Hvorfor denne score?
  • Lav glykæmisk belastning
  • Godt fiberindhold
  • Minimal forarbejdning
  • Moderat sukkerindhold
  • Lavt proteinindhold

Allergener

Ingen EU-14 allergener oplyst

Low-GI opskrifter på Logi Food Coach

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er det glykæmiske indeks for Bosc-pære?

Bosc-pære har et glykæmisk indeks på 38 (Lavt). En typisk stykke (120 g) har en glykæmisk belastning på 7.3; pr. 100 g er den glykæmiske belastning 6.1.

Er Bosc-pære godt for personer med insulinresistens?

Bosc-pære har et lavt glykæmisk indeks (38), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.

Hvordan påvirker Bosc-pære blodsukker?

Bosc-pære har en glykæmisk belastning på 6.1 per 100g, hvilket indikerer en minimal indvirkning på blodsukkerniveauet.

Tjek Bosc-pære i Logi-appen med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sider

Din ugentlige maddagbog

Registrér måltider, glykæmisk belastning og humør. Spot mønstre på 3 uger.

Ingen spam. Afmeld når som helst.