Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Röda kidneybönor har ett glykemiskt index på 24, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 6 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra legumes rankas Röda kidneybönor bland de lägsta i glykemiskt index.
Röda kidneybönor är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 127 kcal |
| Kolhydrater | 22.8g |
| Socker (totalt) | 0.3g |
| Naturligt | 0.3g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 6.4g |
| Löslig | 1.9g |
| Olöslig | 4.5g |
| Protein | 8.7g |
| Fett | 0.5g |
| Mättat | 0.1g |
| Omättat | 0.4g |
| Natrium | 2mg |
Röda kidneybönor har ett glykemiskt index på 24, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 6 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Röda kidneybönor har ett lågt glykemiskt index (24), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Röda kidneybönor har en glykemisk belastning på 6 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →