Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Refried bönor har ett glykemiskt index på 35, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 6 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra legumes rankas Refried bönor bland de lägsta i glykemiskt index.
Refried bönor är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 120 kcal |
| Kolhydrater | 18g |
| Socker (totalt) | 0.6g |
| Naturligt | 0.6g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 5g |
| Löslig | 1.5g |
| Olöslig | 3.5g |
| Protein | 5.5g |
| Fett | 3g |
| Mättat | 0.7g |
| Omättat | 2.3g |
| Natrium | 400mg |
Refried bönor har ett glykemiskt index på 35, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 6 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Refried bönor har ett lågt glykemiskt index (35), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Refried bönor har en glykemisk belastning på 6 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →