Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Röda bönor har ett glykemiskt index på 29, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 7 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra legumes rankas Röda bönor bland de lägsta i glykemiskt index.
Röda bönor är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 127 kcal |
| Kolhydrater | 22.8g |
| Socker (totalt) | 0.6g |
| Naturligt | 0.6g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 6.4g |
| Löslig | 1.9g |
| Olöslig | 4.5g |
| Protein | 8.7g |
| Fett | 0.5g |
| Mättat | 0.1g |
| Omättat | 0.4g |
| Natrium | 2mg |
Röda bönor har ett glykemiskt index på 29, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 7 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Röda bönor har ett lågt glykemiskt index (29), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Röda bönor har en glykemisk belastning på 7 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →