Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Röd quinoa har ett glykemiskt index på 53, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 11 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas Röd quinoa bland de lägsta i glykemiskt index.
Röd quinoa är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 120 kcal |
| Kolhydrater | 21.3g |
| Socker (totalt) | 0.9g |
| Naturligt | 0.9g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 2.8g |
| Löslig | 0.8g |
| Olöslig | 2g |
| Protein | 4.1g |
| Fett | 1.9g |
| Mättat | 0.2g |
| Omättat | 1.7g |
| Natrium | 7mg |
Röd quinoa har ett glykemiskt index på 53, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 11 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Röd quinoa har ett lågt glykemiskt index (53), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Röd quinoa har en glykemisk belastning på 11 per 100g, vilket indikerar en måttlig påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →