Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
rice krispies flingor har ett glykemiskt index på 82, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 71 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas rice krispies flingor bland de högsta i glykemiskt index.
rice krispies flingor kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 381 kcal |
| Kolhydrater | 87g |
| Socker (totalt) | 9g |
| Naturligt | 1.0g |
| Tillsatt | 8g |
| Fiber | 0.4g |
| Löslig | 0.1g |
| Olöslig | 0.3g |
| Protein | 7g |
| Fett | 0.6g |
| Mättat | 0.1g |
| Omättat | 0.5g |
| Natrium | 660mg |
rice krispies flingor har ett glykemiskt index på 82, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 71 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
rice krispies flingor har ett högt glykemiskt index (82). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
rice krispies flingor har en glykemisk belastning på 71 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →