Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Rhodiola rosea-rot har ett glykemiskt index på 30, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 3 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra vegetables rankas Rhodiola rosea-rot bland de lägsta i glykemiskt index.
Rhodiola rosea-rot är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 50 kcal |
| Kolhydrater | 10g |
| Socker (totalt) | 2g |
| Naturligt | 2.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 3g |
| Löslig | 0.9g |
| Olöslig | 2.1g |
| Protein | 1.5g |
| Fett | 0.5g |
| Mättat | 0.1g |
| Omättat | 0.4g |
| Natrium | 10mg |
Rhodiola rosea-rot har ett glykemiskt index på 30, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 3 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Rhodiola rosea-rot har ett lågt glykemiskt index (30), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Rhodiola rosea-rot har en glykemisk belastning på 3 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →