Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Rendang med nötkött har ett glykemiskt index på 35, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 2 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra meat rankas Rendang med nötkött bland de lägsta i glykemiskt index.
Rendang med nötkött är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 260 kcal |
| Kolhydrater | 5g |
| Socker (totalt) | 1g |
| Naturligt | 1.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 1g |
| Löslig | 0.3g |
| Olöslig | 0.7g |
| Protein | 18g |
| Fett | 19g |
| Mättat | 10g |
| Omättat | 8g |
| Natrium | 500mg |
Rendang med nötkött har ett glykemiskt index på 35, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 2 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Rendang med nötkött har ett lågt glykemiskt index (35), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Rendang med nötkött har en glykemisk belastning på 2 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →