Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Ren vetegluten-seitan har ett glykemiskt index på 15, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 2 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra other rankas Ren vetegluten-seitan bland de lägsta i glykemiskt index.
Ren vetegluten-seitan är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 370 kcal |
| Kolhydrater | 14g |
| Socker (totalt) | 0.4g |
| Naturligt | 0.4g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 0.6g |
| Löslig | 0.2g |
| Olöslig | 0.4g |
| Protein | 75g |
| Fett | 1.9g |
| Mättat | 0.4g |
| Omättat | 1.5g |
| Natrium | 370mg |
Ren vetegluten-seitan har ett glykemiskt index på 15, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 2 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Ren vetegluten-seitan har ett lågt glykemiskt index (15), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Ren vetegluten-seitan har en glykemisk belastning på 2 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →