Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Osötad bakchoklad har ett glykemiskt index på 20, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 1 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas Osötad bakchoklad bland de lägsta i glykemiskt index.
Osötad bakchoklad är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 500 kcal |
| Kolhydrater | 46g |
| Socker (totalt) | 0.7g |
| Naturligt | 0.7g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 11g |
| Löslig | 3g |
| Olöslig | 8g |
| Protein | 12g |
| Fett | 47g |
| Mättat | 29g |
| Omättat | 18g |
| Natrium | 5mg |
Osötad bakchoklad har ett glykemiskt index på 20, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 1 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Osötad bakchoklad har ett lågt glykemiskt index (20), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Osötad bakchoklad har en glykemisk belastning på 1 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →