Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
ört ris har ett glykemiskt index på 70, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 20 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas ört ris bland de högsta i glykemiskt index.
ört ris kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 140 kcal |
| Kolhydrater | 29g |
| Socker (totalt) | 0.1g |
| Naturligt | 0.1g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 0.7g |
| Löslig | 0.2g |
| Olöslig | 0.5g |
| Protein | 2.5g |
| Fett | 0.3g |
| Mättat | 0.05g |
| Omättat | 0.15g |
| Natrium | 5mg |
ört ris har ett glykemiskt index på 70, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 20 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
ört ris har ett högt glykemiskt index (70). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
ört ris har en glykemisk belastning på 20 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →