Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
orostade osaltade pistagenötter har ett glykemiskt index på 15, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 3 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra nuts rankas orostade osaltade pistagenötter bland de lägsta i glykemiskt index.
orostade osaltade pistagenötter är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 560 kcal |
| Kolhydrater | 28g |
| Socker (totalt) | 8g |
| Naturligt | 8.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 10g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 20g |
| Fett | 45g |
| Mättat | 6g |
| Omättat | 37g |
| Natrium | 1mg |
orostade osaltade pistagenötter har ett glykemiskt index på 15, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 3 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
orostade osaltade pistagenötter har ett lågt glykemiskt index (15), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
orostade osaltade pistagenötter har en glykemisk belastning på 3 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →