Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
obehandlade gröna ärtor har ett glykemiskt index på 22, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 3 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra legumes rankas obehandlade gröna ärtor bland de lägsta i glykemiskt index.
obehandlade gröna ärtor är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 81 kcal |
| Kolhydrater | 14.5g |
| Socker (totalt) | 5.7g |
| Naturligt | 5.7g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 5.1g |
| Löslig | 1.5g |
| Olöslig | 3.6g |
| Protein | 5.4g |
| Fett | 0.4g |
| Mättat | 0.07g |
| Omättat | 0.23g |
| Natrium | 5mg |
obehandlade gröna ärtor har ett glykemiskt index på 22, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 3 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
obehandlade gröna ärtor har ett lågt glykemiskt index (22), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
obehandlade gröna ärtor har en glykemisk belastning på 3 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →