Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Nötkött och ost chimichanga har ett glykemiskt index på 60, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 13 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas Nötkött och ost chimichanga över genomsnittet i glykemiskt index.
Nötkött och ost chimichanga är lämplig i måttliga mängder för personer som övervakar blodsockernivåerna.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 270 kcal |
| Kolhydrater | 22g |
| Socker (totalt) | 2g |
| Naturligt | 1.0g |
| Tillsatt | 1g |
| Fiber | 2g |
| Löslig | 0.6g |
| Olöslig | 1.4g |
| Protein | 10g |
| Fett | 16g |
| Mättat | 6g |
| Omättat | 8g |
| Natrium | 600mg |
Nötkött och ost chimichanga har ett glykemiskt index på 60, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 13 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Nötkött och ost chimichanga har ett måttligt glykemiskt index (60). Personer med insulinresistens kan konsumera det i måttliga mängder.
Nötkött och ost chimichanga har en glykemisk belastning på 13 per 100g, vilket indikerar en måttlig påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →