Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Nötbitar med smör har ett glykemiskt index på 15, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 2 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas Nötbitar med smör bland de lägsta i glykemiskt index.
Nötbitar med smör är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 520 kcal |
| Kolhydrater | 18g |
| Socker (totalt) | 2g |
| Naturligt | 2.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 8g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 15g |
| Fett | 42g |
| Mättat | 6g |
| Omättat | 34g |
| Natrium | 120mg |
Nötbitar med smör har ett glykemiskt index på 15, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 2 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Nötbitar med smör har ett lågt glykemiskt index (15), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Nötbitar med smör har en glykemisk belastning på 2 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →